Rozmiar tekstu
 

Przegląd artykułów Kultura i Sport

W dniach 30.08.- 1.09.2019r. w urokliwym miejscu jakim jest teren kąpieliska miejskiego zwany potocznie ,,Stawami” w Nowym Miasteczku mieszkańcy, turyści i sympatycy motocyklowej jazdy i bluesowej muzyki spotkali się, po raz XIV, na corocznej imprezie pn. ,,Bluesobranie” połączonej z III Zlotem Motocyklowym. Wydarzenie to wpisało się na stałe już do terminarza imprez organizowanych na terenie Gminy dzięki zaangażowaniu chłopaków z Grupy Motocyklowej S3 oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Nowego Miasteczka, które było głównym organizatorem przedsięwzięcia. Wydarzenie swoją cegiełką wsparła również Gmina Nowe Miasteczko i Fundacja "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich" z programu "działaj Lokalnie", jak również sztab wolontariuszy oraz OSP w Nowym Miasteczku.

W przepięknych okolicznościach przyrody i promieniach słonecznych muzyczną ucztę bluesa zapewniły sam sprawca Bluesobrania Radek Zygmunt, który zaprosił 2 zespoły MIDNIGHT BLUES oraz PROJEKT BAZAR.

W piątkowe popołudnie w ramach trzydniowego spotkania, organizator zapewnił uczestnikom szereg atrakcji i konkurencji dla motocyklistów, którzy w tym roku licznie dopisali. Z całej Polski przybyło około 400 miłośników dwóch kółek.

Po raz pierwszy podczas zlotu została zorganizowana wystawa zabytkowych motocykli oraz eksponatów z nimi związanymi. Każdy z nich był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Wzięli w niej udział nie tylko posiadacze owych ,,pereł” z Nowego Miasteczka, lecz również mieszkańcy okolicznych miejscowości takich jak: Nowa Sól, Kożuchów, Bytom Odrzański. Jury miało nie lada wyzwanie i postanowiło przyznać nagrodę za Najstarszy Pojazd. Szczęśliwym posiadaczem owej nagrody okazał się motocyklista Pan Wojciech Dąbrowicz o ksywie Hanz z Nowej Soli. Jego NSU zostało wyprodukowane w 1934 roku!!!

Sobota 31.08.2019 obfitowała w bogaty program już od godziny 8.00 Prezes PZW Robert Stanisławski nadzorował i przydzielał stanowiska dla wędkarzy. Nagrodą w zmaganiach był puchar Burmistrza Nowego Miasteczka . Trofeum trafiło do Roberta Krakowiaka za największą złowioną ilość ryb 4740 g w kategorii seniorów. Najlepszy w kategorii juniorów okazał się Tomasz Markiewicz złowił 1500 g. ryb Puchary i drobne upominki wręczyli uroczyście na scenie Pani Burmistrz Danuta Wojtasik wraz z prezesami PZW i SPNM Henryką Chmurską odpowiedzialną za przygotowania oprawy. Dużą atrakcją były prezentacje muzyczne naszych zdolnych nutek .Wystąpiły dziewczęta z ZS nr1 Michasia, Joasia, Kasia, Zuzanna ,Greta było granie i śpiewanie, zaprezentowano różne klimaty był również blues Przygotowaniem zajęła się Pani Anita Dolata poświęcając swój czas wakacyjny na próby - dziękujemy jej serdecznie. Artystki juniorki otrzymały dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowego Miasteczka. Dodatkowo w tym dniu w godzinach 12-15 w specjalnym ambulansie - krwiobusie była możliwość oddania krwi. Z tej formy niesienia pomocy skorzystało 23 cyklistów, ostatecznie zakwalifikowano do oddania 16 chwatów. Łącznie zebrano 8 litrów krwi.

Tegoroczne Bluesobranie 2019 to wynik współpracy ze sobą Grupy Motocyklowej S3, Stowarzyszenia Przyjaciół Nowego Miasteczka, Gminnego Ośrodka Kultury, ZSnr1, OSP, Fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich". Nad całością w dużej mierze czuwał Urząd Gminy od Pani Burmistrz. Na uznanie zasługuje przede wszystkim duża gościnność organizatorów imprezy. Pyszna grochówka i krupnik cieszyły podniebienia wszystkich obecnych, natomiast ciepło ogniska dawało natchnienie do rozmów oraz śpiewów.

Festiwal „Bluesobranie 2019 Nowe Miasteczko” jest imprezą, skierowaną głównie do mieszkańców Gminy Nowe Miasteczko oraz gości. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie integracji wśród lokalnej społeczności oraz pobudzanie ich do aktywności. Jest to także element popularyzowania bluesa jako jednego z gatunków muzycznych oraz promowanie młodych twórców i wykonawców muzyki.

 

Agencja Nieruchomości Rolnych